Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /includes/menu.inc).

O nas

Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wielkopolskim po wielu staraniach  uzyskało w 1998 roku od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa były Ośrodek Kolonijny w Długim po byłym Kombinacie Rolnym PGR w Strzelcach Krajeńskich. Ośrodek ten po jego wyłączeniu z działalności w 1994 roku uległ znacznemu zniszczeniu. Stąd też od początku jego przejęcia trwają tu intensywne prace inwestycyjne (remontowo – budowlano - modernizacyjne). Niemal wszystkie prace budowlano – modernizacyjne udaje się prowadzić  siłami wolontariatu, którego podstawowy skład tworzą mieszkańcy Schroniska dla Bezdomnych  nr 2  w Długiem (obecnie w ramach Klubu Integracji Społecznej). Dzięki zaangażowaniu Zarządu Stowarzyszenia oraz władz lokalnych a zwłaszcza kolejnych gospodarzy (społeczników) i bezdomnym świadczącym swą pracę na rzecz Ośrodka stał się on perełką ziemi strzeleckiej.  Obiekt ten jest strzeżony całodobowo przez cały rok. Społecznikom działającym na rzecz Ośrodka poświęcone są liczne tablice pamiątkowe umiejscowione na jego terenie.

Równolegle od 1998 roku Stowarzyszenie jest organizatorem kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży na terenie Długiego i tą główną działalnością zajmuje się do chwili obecnej. W Ośrodku w latach 1998 – 2012 wypoczęło już ponad 20 tys. dzieci i młodzieży z terenu całej Polski, Ukrainy, Białorusi, Uzbekistan, Litwy, Gruzji, Niemiec.

Dzięki swojemu rozwojowi, a zwłaszcza w części bazowej i wyposażeniu Ośrodek - oprócz wypoczynku letniego, biwaków i obozów - realizuje następujące programy i przedsięwzięcia:

  • konferencje tematyczne,
  • bale bezalkoholowe,
  • warsztaty terapeutyczne i grupy wsparcia dla  trzeźwych alkoholików i ich rodzin,
  • Wiosenne i Jesienne Biegi Przełajowe wpisane do Ogólnopolskiego Kalendarza Imprez Biegowych i zaliczane do Grand Prix Województwa Lubuskiego,
  • programy rekreacyjno – edukacyjne dla osób niepełnosprawnych,
  • obozy formacyjne i edukacyjne dla młodzieży wolontariackiej,
  • dalszą rozbudowę  boisk w kompleksie sportowym oraz zaplecza sportowego.

Położenie geograficzne Ośrodka

Zgodnie z podziałem Polski na mezoregiony fizyczno-geograficzne wg Kondrackiego obszar Długiego wraz z Ośrodkiem należy do podprowincji Pojezierza Południowo-bałtyckiego. W dalszej klasyfikacji regionalnej teren ten leży w obszarze mezoregionu: Pojezierza Dobiegniewskiego (obejmującego większą część gminy Strzelce Krajeńskie) Przez gminę przebiega pasmo moren czołowych, ukształtowanych przez zlodowacenie bałtyckie, leżących pomiędzy dwoma pasmami równin sandrowych (sąsiednich mezoregionów). W dalszej konsekwencji wpłynęło to na bogactwo jezior na terenie gminy oraz znaczną lesistość. Sama miejscowość Długie umiejscowiona jest na wzniesieniu moren czołowych a wokół w dolinach znajdują się jeziora w terenie zalesionym i stromych zboczach. W promieniu 5km znajdują się 11 jezior z największym i najgłębszym (45m) j. Lipie przy szosie E 22 wraz z zorganizowaną piękną plażą i zapleczem do uprawiania sportów wodnych. Znajdują się tu: piaszczysta plaża, campingi, pole namiotowe, zjeżdżalnia, punkty gastronomiczne, plac zabaw dla dzieci, przystań jachtowa oraz wypożyczalnia sprzętu jachtowego.

Sam Ośrodek umiejscowiony jest od szosy w odległości 200 m nad jez. Długie, do którego zjazd z szosy w prawo znajduje się na początku miejscowości jadąc od Strzelec Krajeńskich.

Komunikacja – Ośrodek położony jest w odległości 38km od Gorzowa, 11km od Strzelec Krajeńskich i 10km od Dobiegniewa ze stacją kolejową PKP. Teren położony jest przy trasie międzynarodowej Berlin – Kostrzyn – Gorzów –Gdańsk - Królewiec.

Ziemia strzelecko – krajeńska, położona jest w północnej części województwa lubuskiego i stanowi jeden z ciekawszych obszarów krajoznawczych tej części kraju. Dzięki swemu położeniu na pograniczu wysoczyzny pomorskiej i pradoliny Noteci region posiada niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu. Stąd dużo tutaj wzgórz i pagórków, z rozpościerającymi się na ich zboczach polami uprawnymi i lasami. Pośród tego bogactwa natury mienią się błękitem wód liczne jeziora i strumienie. Ogólna wysokość terenu waha się tutaj od 26 do 129m-n.p.m.
Naturalnym bogactwem regionu są olbrzymie kompleksy leśne, w tym duże fragmenty puszcz Drawskiej i Gorzowskiej, a w nich chronione tereny Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego i Drawieńskiego Parku Narodowego. Są to wymarzone tereny dla miłośników spokoju, przyrody i natury.